Linear LT1578CS8-2.5#TRPBF
LT1578CS8-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1578CS8-2.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1578CS8-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT1578CS8-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT1578CS8-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1578CS8-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1578CS8-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature0°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1578CS8-2.5#TRPBF
Related LinksLT1578CS8, LT1578CS8-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1578CS8-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1578CS8-2.5#TRPBF
SSR OCMOS FET 350MA NO 8-SMD datasheet.pdf
IC ADC LP 12-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 64-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 100GHZ 120KM datasheet.pdf