Linear LT1578IS8-2.5#PBF
LT1578IS8-2.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1578IS8-2.5#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1578IS8-2.5#PBF.pdf
Availability of LT1578IS8-2.5#PBF
QUANTITY
LT1578IS8-2.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1578IS8-2.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1578IS8-2.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1578IS8-2.5#PBF
Related LinksLT1578IS, LT1578IS8-2.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1578IS8-2.5#PBF Details Description
Related parts for LT1578IS8-2.5#PBF
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 2.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOUNTING PANEL PAX/PAXLITE/APOLL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 7.5W datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM datasheet.pdf