Linear LT1578IS8-2.5#TRPBF
LT1578IS8-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1578IS8-2.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1578IS8-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT1578IS8-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT1578IS8-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1578IS8-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1578IS8-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1578IS8-2.5#TRPBF
Related LinksLT1578IS8, LT1578IS8-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1578IS8-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1578IS8-2.5#TRPBF
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT323 datasheet.pdf
SWITCH REED OCCUPANCY SPST WIRES datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDTX2 4A 115V datasheet.pdf
RES 138.5 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf