Linear LT1578IS8-2.5
LT1578IS8-2.5 picture photo
Mfg. Part Number
LT1578IS8-2.5
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK 2.5V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1578IS8-2.5.pdf
Availability of LT1578IS8-2.5
QUANTITY
LT1578IS8-2.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1578IS8-2.5
Internal Part NumberEIS-LT1578IS8-2.5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4V
Voltage - Input (Max)15V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching200kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1578IS8-2.5
Related LinksLT1578, LT1578IS8-2.5 Datasheet, Linear Distributor
LT1578IS8-2.5 Details Description
Related parts for LT1578IS8-2.5
RES ARRAY 2 RES 33K OHM 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.28 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
D SUB ANG_20A S4_METAL BRACKET, datasheet.pdf