Linear LT1580CR-2.5#TRPBF
LT1580CR-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1580CR-2.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Brief Description
IC LDO REGULATOR 7A 2.5V DDPAK-7
Datasheet Download
LT1580CR-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT1580CR-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT1580CR-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1580CR-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1580CR-2.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package750
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Special Purpose
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ApplicationsConverter, Intel Pentium®
Voltage - Input1.79 V ~ 6 V
Number of Outputs1
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Supplier Device PackageD2PAK-7
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1580CR-2.5#TRPBF
Related LinksLT1580CR-, LT1580CR-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1580CR-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT1580CR-2.5#TRPBF
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS .156 TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMB datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 20A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.74 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 18pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf