Linear LT1585CT-3.6#PBF
LT1585CT-3.6#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1585CT-3.6#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V TO220-3
Datasheet Download
LT1585CT-3.6#PBF.pdf
Availability of LT1585CT-3.6#PBF
QUANTITY
LT1585CT-3.6#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1585CT-3.6#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1585CT-3.6#PBF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output-
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 4A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 7V
Current - Limit (Min)4.1A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1585CT-3.6#PBF
Related LinksLT1585CT, LT1585CT-3.6#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1585CT-3.6#PBF Details Description
Related parts for LT1585CT-3.6#PBF
FIXED IND 22UH 500MA 380 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 123.24 OHM 1/2W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
FUSE BOARD 5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf