Linear LT1634AIS8-1.25#TR
LT1634AIS8-1.25#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1634AIS8-1.25#TR
Brief Description
IC VREF SHUNT 1.25V 8SOIC
Datasheet Download
LT1634AIS8-1.25#TR.pdf
Availability of LT1634AIS8-1.25#TR
QUANTITY
LT1634AIS8-1.25#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1634AIS8-1.25#TR
Internal Part NumberEIS-LT1634AIS8-1.25#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeShunt
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output100mA
Tolerance±0.175%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz-
Voltage - Input-
Current - Supply-
Current - Cathode7µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1634AIS8-1.25#TR
Related LinksLT1634AIS, LT1634AIS8-1.25#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1634AIS8-1.25#TR Details Description
Related parts for LT1634AIS8-1.25#TR
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN D-SUB HD FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STRAIGHT RG178 datasheet.pdf
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf