Linear LT1761IS5-2.8#TRPBF
LT1761IS5-2.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1761IS5-2.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.1A TSOT23-5
Datasheet Download
LT1761IS5-2.8#TRPBF.pdf
Availability of LT1761IS5-2.8#TRPBF
QUANTITY
LT1761IS5-2.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1761IS5-2.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1761IS5-2.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1761IS5-2.8#TRPBF
Related LinksLT1761IS5, LT1761IS5-2.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1761IS5-2.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT1761IS5-2.8#TRPBF
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
PLIERS RETAIN RING POINTED NOSE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.1A U-MOS III datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 25W datasheet.pdf
LM 3.50/09/90 3.2SN OR datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 75OHM 100CM datasheet.pdf