Linear LT1762EMS8-2.5#TR
LT1762EMS8-2.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1762EMS8-2.5#TR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
LT1762EMS8-2.5#TR.pdf
Availability of LT1762EMS8-2.5#TR
QUANTITY
LT1762EMS8-2.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1762EMS8-2.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1762EMS8-2.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.27V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1762EMS8-2.5#TR
Related LinksLT1762EM, LT1762EMS8-2.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1762EMS8-2.5#TR Details Description
Related parts for LT1762EMS8-2.5#TR
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 310MW SOD323F datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP GW datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M32 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SURFACE DISC 4X7/8" A CRS datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0402 datasheet.pdf