Linear LT1763CS8-1.8#TRPBF
LT1763CS8-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1763CS8-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1763CS8-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT1763CS8-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT1763CS8-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1763CS8-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1763CS8-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1763CS8-1.8#TRPBF
Related LinksLT1763CS8, LT1763CS8-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1763CS8-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT1763CS8-1.8#TRPBF
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 291 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 21POS STR GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 35MA 37 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
RF BALUN 1:2 EIA 915 MHZ 1206 datasheet.pdf
10P10C VERTICAL RMK4 KEYING datasheet.pdf
508 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf