Linear LT1763MPDE-1.8#TRPBF
LT1763MPDE-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1763MPDE-1.8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.5A 12DFN
Datasheet Download
LT1763MPDE-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT1763MPDE-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT1763MPDE-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1763MPDE-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1763MPDE-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package12-DFN (4x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1763MPDE-1.8#TRPBF
Related LinksLT1763MPDE, LT1763MPDE-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1763MPDE-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT1763MPDE-1.8#TRPBF
FIXED IND 10UH 1.2A 165 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN HOUSING 2POS datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO214AC datasheet.pdf