Linear LT1764AEQ-1.8
LT1764AEQ-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LT1764AEQ-1.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1764AEQ-1.8.pdf
Availability of LT1764AEQ-1.8
QUANTITY
LT1764AEQ-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1764AEQ-1.8
Internal Part NumberEIS-LT1764AEQ-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1764AEQ-1.8
Related LinksLT1764, LT1764AEQ-1.8 Datasheet, Linear Distributor
LT1764AEQ-1.8 Details Description
Related parts for LT1764AEQ-1.8
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 10K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.12A 80 MOHM datasheet.pdf