Linear LT1764EQ-1.5#PBF
LT1764EQ-1.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1764EQ-1.5#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1764EQ-1.5#PBF.pdf
Availability of LT1764EQ-1.5#PBF
QUANTITY
LT1764EQ-1.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1764EQ-1.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1764EQ-1.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.7 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1764EQ-1.5#PBF
Related LinksLT1764EQ, LT1764EQ-1.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1764EQ-1.5#PBF Details Description
Related parts for LT1764EQ-1.5#PBF
CONN EDGECARD 24POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN OUTPUT NO datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
F39-LJ3-SN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 100W datasheet.pdf