Linear LT1764EQ-3.3
LT1764EQ-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LT1764EQ-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1764EQ-3.3.pdf
Availability of LT1764EQ-3.3
QUANTITY
LT1764EQ-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1764EQ-3.3
Internal Part NumberEIS-LT1764EQ-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)3.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1764EQ-3.3
Related LinksLT1764, LT1764EQ-3.3 Datasheet, Linear Distributor
LT1764EQ-3.3 Details Description
Related parts for LT1764EQ-3.3
DIODE SCHOTTKY 100V 3.3A C16 datasheet.pdf
BRAID ROSIN BROWN .125"X25' datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI DIFF 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX W/PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf