Linear LT1767EMS8-1.8#TRPBF
LT1767EMS8-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1767EMS8-1.8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK SEPIC 1.8V 1.5A 8MSOP
Datasheet Download
LT1767EMS8-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT1767EMS8-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT1767EMS8-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1767EMS8-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1767EMS8-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, SEPIC
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)25V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching1.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1767EMS8-1.8#TRPBF
Related LinksLT1767EMS8, LT1767EMS8-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1767EMS8-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT1767EMS8-1.8#TRPBF
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 9POS PCB datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 3PIN BLK/SILVER datasheet.pdf
SWITCH ROLLER DPST 15A QC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
HALF SCREW CONNECTION PG21 datasheet.pdf
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 1500M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
GATOR WRAP 8" BLACK 25' datasheet.pdf