Linear LT1767EMS8-1.8
LT1767EMS8-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LT1767EMS8-1.8
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK SEPIC 1.8V 1.5A 8MSOP
Datasheet Download
LT1767EMS8-1.8.pdf
Availability of LT1767EMS8-1.8
QUANTITY
LT1767EMS8-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1767EMS8-1.8
Internal Part NumberEIS-LT1767EMS8-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck, SEPIC
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)25V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1.5A
Frequency - Switching1.25MHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1767EMS8-1.8
Related LinksLT1767E, LT1767EMS8-1.8 Datasheet, Linear Distributor
LT1767EMS8-1.8 Details Description
Related parts for LT1767EMS8-1.8
IC REG LDO 12V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
SENSOR LENS INDOOR-OUTDOOR WHITE datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf