Linear LT1790AIS6-1.25#TRM
LT1790AIS6-1.25#TRM picture photo
Mfg. Part Number
LT1790AIS6-1.25#TRM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Reference
Brief Description
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6
Datasheet Download
LT1790AIS6-1.25#TRM.pdf
Availability of LT1790AIS6-1.25#TRM
QUANTITY
LT1790AIS6-1.25#TRM Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1790AIS6-1.25#TRM
Internal Part NumberEIS-LT1790AIS6-1.25#TRM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVoltage Reference Basics
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Reference TypeSeries
Output TypeFixed
Voltage - Output (Min/Fixed)1.25V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output5mA
Tolerance±0.05%
Temperature Coefficient10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz14µVrms
Voltage - Input2.6 V ~ 18 V
Current - Supply75µA
Current - Cathode-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device PackageTSOT-23-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1790AIS6-1.25#TRM
Related LinksLT1790AIS, LT1790AIS6-1.25#TRM Datasheet, Linear Distributor
LT1790AIS6-1.25#TRM Details Description
Related parts for LT1790AIS6-1.25#TRM
FIXED IND 2.2UH 3.2A 26 MOHM TH datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 9913 UHFM UHFM datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 40POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf