Linear LT1963AEQ-3.3#PBF
LT1963AEQ-3.3#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1963AEQ-3.3#PBF
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1963AEQ-3.3#PBF.pdf
Availability of LT1963AEQ-3.3#PBF
QUANTITY
LT1963AEQ-3.3#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963AEQ-3.3#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1963AEQ-3.3#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1963AEQ-3.3#PBF
Related LinksLT1963AE, LT1963AEQ-3.3#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1963AEQ-3.3#PBF Details Description
Related parts for LT1963AEQ-3.3#PBF
CONN HEADR 80POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 7M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN SOCKT IDC 50POS W/O KEY TIN datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf