Linear LT1963AES8-1.8
LT1963AES8-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
LT1963AES8-1.8
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1963AES8-1.8.pdf
Availability of LT1963AES8-1.8
QUANTITY
LT1963AES8-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963AES8-1.8
Internal Part NumberEIS-LT1963AES8-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1963AES8-1.8
Related LinksLT1963A, LT1963AES8-1.8 Datasheet, Linear Distributor
LT1963AES8-1.8 Details Description
Related parts for LT1963AES8-1.8
CONN HEADER .100 DUAL STR 48POS datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR MONO AB 28LLP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 7.5M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
ESD PRO EVENT DETECTOR W/CASE datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT GRID 22DBI 5.8GHZ N FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf