Linear LT1963EFE-3.3#TRPBF
LT1963EFE-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1963EFE-3.3#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A 16TSSOP
Datasheet Download
LT1963EFE-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT1963EFE-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT1963EFE-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963EFE-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT1963EFE-3.3#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-TSSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1963EFE-3.3#TRPBF
Related LinksLT1963EFE, LT1963EFE-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT1963EFE-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT1963EFE-3.3#TRPBF
RES SMD 68.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1890MHZ 0603 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 165 I/O 256FBGA datasheet.pdf
RES 301K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LASER BGS SD 20-300MM WIRE 0.3 datasheet.pdf
DIODE FAST REC R9G 900A 600V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf