Linear LT1963EQ-1.5#TR
LT1963EQ-1.5#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT1963EQ-1.5#TR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.5A 5DDPAK
Datasheet Download
LT1963EQ-1.5#TR.pdf
Availability of LT1963EQ-1.5#TR
QUANTITY
LT1963EQ-1.5#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963EQ-1.5#TR
Internal Part NumberEIS-LT1963EQ-1.5#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input2.1 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package5-DDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1963EQ-1.5#TR
Related LinksLT1963E, LT1963EQ-1.5#TR Datasheet, Linear Distributor
LT1963EQ-1.5#TR Details Description
Related parts for LT1963EQ-1.5#TR
CONN HEADER PH TOP 15POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRISTLE BRUSH REPLACE DISC T-C datasheet.pdf
CAP CER 0.40PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FLANGE 5.2X40MM GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf