Linear LT1963ES8-3.3
LT1963ES8-3.3 picture photo
Mfg. Part Number
LT1963ES8-3.3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A 8SOIC
Datasheet Download
LT1963ES8-3.3.pdf
Availability of LT1963ES8-3.3
QUANTITY
LT1963ES8-3.3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1963ES8-3.3
Internal Part NumberEIS-LT1963ES8-3.3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.34V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.6A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1963ES8-3.3
Related LinksLT1963, LT1963ES8-3.3 Datasheet, Linear Distributor
LT1963ES8-3.3 Details Description
Related parts for LT1963ES8-3.3
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10LLP datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Bottom Entry datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED XTE 455NM ROY BLUE 525MW SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY DIN RAIL AC INPUT datasheet.pdf
FUSTAT DUAL ELEMENT PLUG datasheet.pdf
REPLACEMENT MODULE 385V MCOV datasheet.pdf