Linear LT1965IDD-2.5#PBF
LT1965IDD-2.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1965IDD-2.5#PBF
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 1.1A 8DFN
Datasheet Download
LT1965IDD-2.5#PBF.pdf
Availability of LT1965IDD-2.5#PBF
QUANTITY
LT1965IDD-2.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1965IDD-2.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1965IDD-2.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT1965 - 1.1A, Low Noise, Low Dropout Linear Regulator
Low Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package121
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output1.1A
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 1.1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1965IDD-2.5#PBF
Related LinksLT1965ID, LT1965IDD-2.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1965IDD-2.5#PBF Details Description
Related parts for LT1965IDD-2.5#PBF
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DSUB IDC HOOD 15P GREY TINSCR datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.0MM GRAY datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf