Linear LT1965IMS8E-1.5#PBF
LT1965IMS8E-1.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT1965IMS8E-1.5#PBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 1.1A 8MSOP
Datasheet Download
LT1965IMS8E-1.5#PBF.pdf
Availability of LT1965IMS8E-1.5#PBF
QUANTITY
LT1965IMS8E-1.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT1965IMS8E-1.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT1965IMS8E-1.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT1965 - 1.1A, Low Noise, Low Dropout Linear Regulator
Low Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package50
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output1.1A
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 1.1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)1.2A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT1965IMS8E-1.5#PBF
Related LinksLT1965IMS, LT1965IMS8E-1.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT1965IMS8E-1.5#PBF Details Description
Related parts for LT1965IMS8E-1.5#PBF
SWITCH REED OCCUPANCY SPST CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP 2600UF 2.5V 20% datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf