Littelfuse LT300602CR
LT300602CR picture photo
Mfg. Part Number
LT300602CR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 300V 60A CHASSIS
Datasheet Download
LT300602CR.pdf
Availability of LT300602CR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LT300602CR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT300602CR
Internal Part NumberEIS-LT300602CR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLT
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass T
Fuse Size0.563" Dia x 0.874" L (14.3mm x 22.2mm)
Number of Circuits2
Voltage300V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT300602CR
Related LinksLT300, LT300602CR Datasheet, Littelfuse Distributor
LT300602CR Details Description
Related parts for LT300602CR
TRIAC SENS GATE 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFH04T/AE04/AFH04T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN 25POS 3 WAY BACKSHELL PLAST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 180 OHM 14DIP datasheet.pdf