Linear LT3007ETS8-1.5#TRPBF
LT3007ETS8-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3007ETS8-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 20MA TSOT23-8
Datasheet Download
LT3007ETS8-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3007ETS8-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3007ETS8-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3007ETS8-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3007ETS8-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3007ETS8-1.5#TRPBF
Related LinksLT3007ETS8, LT3007ETS8-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3007ETS8-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3007ETS8-1.5#TRPBF
FIXED IND 27UH 1.76A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
MEMORY CARD MINISD 64MB datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 36CH 20MM P-P PNP datasheet.pdf
D4GL-2FFG-A4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf