Linear LT3007ETS8-1.8#TRPBF
LT3007ETS8-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3007ETS8-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 20MA TSOT23-8
Datasheet Download
LT3007ETS8-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT3007ETS8-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT3007ETS8-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3007ETS8-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3007ETS8-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3007ETS8-1.8#TRPBF
Related LinksLT3007ETS8, LT3007ETS8-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3007ETS8-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3007ETS8-1.8#TRPBF
OSC XO 64.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf