Linear LT3007HTS8#TRPBF
LT3007HTS8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3007HTS8#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO ADJ 20MA TSOT23-8
Datasheet Download
LT3007HTS8#TRPBF.pdf
Availability of LT3007HTS8#TRPBF
QUANTITY
LT3007HTS8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3007HTS8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3007HTS8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
Packaging*
Regulator TopologyPositive Adjustable
Voltage - Output0.6 V ~ 44.5 V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3007HTS8#TRPBF
Related LinksLT3007HT, LT3007HTS8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3007HTS8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3007HTS8#TRPBF
CARDEDGE 144POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 300A DO200AA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 6"W datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K WP 750W datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 33KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
SHORT SPRING STOP BLOCK datasheet.pdf
LED COB 4000K 90CRI 36V SMD datasheet.pdf