Linear LT3008EDC-3.3#TRMPBF
LT3008EDC-3.3#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3008EDC-3.3#TRMPBF
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3008EDC-3.3#TRMPBF.pdf
Availability of LT3008EDC-3.3#TRMPBF
QUANTITY
LT3008EDC-3.3#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3008EDC-3.3#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT3008EDC-3.3#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
LT3008- 3µA, IQ, 20mA, 45V Adjustable Low Dropout Linear Regulator
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3008EDC-3.3#TRMPBF
Related LinksLT3008EDC-, LT3008EDC-3.3#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3008EDC-3.3#TRMPBF Details Description
Related parts for LT3008EDC-3.3#TRMPBF
PANEL SIDE 63X32X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP PF datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER MULTI RF 28VFQFPN datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADXRS642 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 20POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf