Linear LT3008IDC-1.8#TRMPBF
LT3008IDC-1.8#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3008IDC-1.8#TRMPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3008IDC-1.8#TRMPBF.pdf
Availability of LT3008IDC-1.8#TRMPBF
QUANTITY
LT3008IDC-1.8#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3008IDC-1.8#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT3008IDC-1.8#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
LT3008- 3µA, IQ, 20mA, 45V Adjustable Low Dropout Linear Regulator
Standard Package500
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3008IDC-1.8#TRMPBF
Related LinksLT3008IDC-, LT3008IDC-1.8#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3008IDC-1.8#TRMPBF Details Description
Related parts for LT3008IDC-1.8#TRMPBF
SWITCH PRESSURE D.C. 60PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
I1 DIE FOR 19027-0019 datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
ULTRASONIC CEILING SENSOR datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf