Linear LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF
LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 20MA TSOT23-8
Datasheet Download
LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF.pdf
Availability of LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF
QUANTITY
LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
LT3008- 3µA, IQ, 20mA, 45V Adjustable Low Dropout Linear Regulator
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF
Related LinksLT3008MPTS8, LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF Details Description
Related parts for LT3008MPTS8-2.5#TRMPBF
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC datasheet.pdf
IC 20BIT BUS INTFC LATCH 56SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 70MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
PCB HEADER 180 3.81MM 6 POLE datasheet.pdf