Linear LT3009EDC-1.5#TRPBF
LT3009EDC-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009EDC-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3009EDC-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3009EDC-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3009EDC-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009EDC-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009EDC-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Low Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Video FileLT3009
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009EDC-1.5#TRPBF
Related LinksLT3009EDC, LT3009EDC-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009EDC-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009EDC-1.5#TRPBF
IDC CABLE - MSC16K/MC16F/MSC16K datasheet.pdf
INTERFACE MODULE 24POS SIF SCKT datasheet.pdf
GEAR BOX FOR METER AND ACCESS datasheet.pdf
IC FIFO DDR/SDR QUAD/DUAL 324BGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 80W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 3.8A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
I/O MODULE 4 ANALOG 2 ANALOG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 6A 400V GBU datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 6.0PF SMD datasheet.pdf