Linear LT3009IDC-1.2#TRPBF
LT3009IDC-1.2#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009IDC-1.2#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3009IDC-1.2#TRPBF.pdf
Availability of LT3009IDC-1.2#TRPBF
QUANTITY
LT3009IDC-1.2#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009IDC-1.2#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009IDC-1.2#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.6 V ~ 20 V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009IDC-1.2#TRPBF
Related LinksLT3009IDC, LT3009IDC-1.2#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009IDC-1.2#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009IDC-1.2#TRPBF
BEZEL KIT SUB-CUB2 SERIES RECT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 12POS 1MM 12" datasheet.pdf