Linear LT3009IDC-1.5#TRPBF
LT3009IDC-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3009IDC-1.5#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 20MA 6DFN
Datasheet Download
LT3009IDC-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3009IDC-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3009IDC-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3009IDC-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3009IDC-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3009 - 3µA IQ, 20mA Low Dropout Linear Regulator
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 20mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 20V
Current - Limit (Min)22mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-DFN (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3009IDC-1.5#TRPBF
Related LinksLT3009IDC, LT3009IDC-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3009IDC-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3009IDC-1.5#TRPBF
IC VOICE REC/PLAY 60-SEC 28-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
LED CBI 4X1 RECT X,X,X,YLW datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.22 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .178M 31POS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf