Linear LT3015IT#PBF
LT3015IT#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3015IT#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220-5
Datasheet Download
LT3015IT#PBF.pdf
Availability of LT3015IT#PBF
QUANTITY
LT3015IT#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3015IT#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3015IT#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT3015 1.5A Low Noise Negative LDO
Featured ProductLDO Linear Regulators
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyNegative Adjustable
Voltage - Output-1.22 V ~ -29.5 V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.41V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - Input-1.8 V ~ -30 V
Current - Limit (Min)1.7A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-5 Formed Leads
Supplier Device PackageTO-220-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3015IT#PBF
Related LinksLT3015, LT3015IT#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3015IT#PBF Details Description
Related parts for LT3015IT#PBF
FIXED IND 5.6UH 1.5A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 38.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
LOCATOR 8 GAGE datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf