Linear LT3020EDD-1.2
LT3020EDD-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LT3020EDD-1.2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.1A 8DFN
Datasheet Download
LT3020EDD-1.2.pdf
Availability of LT3020EDD-1.2
QUANTITY
LT3020EDD-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3020EDD-1.2
Internal Part NumberEIS-LT3020EDD-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package121
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-DFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3020EDD-1.2
Related LinksLT3020, LT3020EDD-1.2 Datasheet, Linear Distributor
LT3020EDD-1.2 Details Description
Related parts for LT3020EDD-1.2
CONN HEADER 26POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MAN RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 149POS GOLD datasheet.pdf