Linear LT3020EMS8-1.8#TR
LT3020EMS8-1.8#TR picture photo
Mfg. Part Number
LT3020EMS8-1.8#TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.1A 8MSOP
Datasheet Download
LT3020EMS8-1.8#TR.pdf
Availability of LT3020EMS8-1.8#TR
QUANTITY
LT3020EMS8-1.8#TR Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3020EMS8-1.8#TR
Internal Part NumberEIS-LT3020EMS8-1.8#TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Featured ProductPower Management Solutions Guide – Linear Technology
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3020EMS8-1.8#TR
Related LinksLT3020EM, LT3020EMS8-1.8#TR Datasheet, Linear Distributor
LT3020EMS8-1.8#TR Details Description
Related parts for LT3020EMS8-1.8#TR
FUSE CERAMIC 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 196VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LSF-SMT 5.00/15/135 3.5 BK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf