Linear LT3021EDH-1.8#TRPBF
LT3021EDH-1.8#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3021EDH-1.8#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.5A 16DFN
Datasheet Download
LT3021EDH-1.8#TRPBF.pdf
Availability of LT3021EDH-1.8#TRPBF
QUANTITY
LT3021EDH-1.8#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3021EDH-1.8#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3021EDH-1.8#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Linear Regulator Frequently Asked Questions
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)550mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3021EDH-1.8#TRPBF
Related LinksLT3021EDH, LT3021EDH-1.8#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3021EDH-1.8#TRPBF Details Description
Related parts for LT3021EDH-1.8#TRPBF
MODULE IRDA 115.2KBPS 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS GOLD T/H datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf