| Internal Part Number | EIS-LT3048EDC-12#TRMPBF | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Topology | Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1) | |
| Function | Any Function | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Frequency - Switching | 2.2MHz | |
| Voltage/Current - Output 1 | 13.1V, 300mA | |
| Voltage/Current - Output 2 | 12V, 45mA | |
| Voltage/Current - Output 3 | - | |
| w/LED Driver | No | |
| w/Supervisor | No | |
| w/Sequencer | No | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 4.8 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x2) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LT3048EDC-12#TRMPBF | |
| Related Links | LT3048EDC, LT3048EDC-12#TRMPBF Datasheet, Linear Distributor | |
 | 929974-01-20 | Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole | datasheet.pdf | |