| Internal Part Number | EIS-LT3048EDC-12#TRPBF | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Topology | Step-Up (Boost) (1), Linear (LDO) (1) | |
| Function | Any Function | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Frequency - Switching | 2.2MHz | |
| Voltage/Current - Output 1 | 13.1V, 300mA | |
| Voltage/Current - Output 2 | 12V, 45mA | |
| Voltage/Current - Output 3 | - | |
| w/LED Driver | No | |
| w/Supervisor | No | |
| w/Sequencer | No | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 4.8 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |