Linear LT3055IDE-3.3#TRPBF
LT3055IDE-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3055IDE-3.3#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A
Datasheet Download
LT3055IDE-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT3055IDE-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT3055IDE-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3055IDE-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3055IDE-3.3#TRPBF
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputAdj to 45V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-WFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-DFN (4x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3055IDE-3.3#TRPBF
Related LinksLT3055IDE, LT3055IDE-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3055IDE-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT3055IDE-3.3#TRPBF
IC TRIGGER HEX SCHMITT 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4A 1206-8 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
ECONOMY HEADCOVER S-103L-20 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf