Linear LT3055IMSE-3.3#PBF
LT3055IMSE-3.3#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3055IMSE-3.3#PBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A
Datasheet Download
LT3055IMSE-3.3#PBF.pdf
Availability of LT3055IMSE-3.3#PBF
QUANTITY
LT3055IMSE-3.3#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3055IMSE-3.3#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3055IMSE-3.3#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package37
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputAdj to 45V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package16-MSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3055IMSE-3.3#PBF
Related LinksLT3055IMS, LT3055IMSE-3.3#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3055IMSE-3.3#PBF Details Description
Related parts for LT3055IMSE-3.3#PBF
SOCKET PC MNT FOR DSP1A-L2 RELAY datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 16A 125V QC PNL datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 50V RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 3.3V CMOS 120-TQFP datasheet.pdf