Linear LT3060EDC-1.5#TRMPBF
LT3060EDC-1.5#TRMPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060EDC-1.5#TRMPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A 8DFN
Datasheet Download
LT3060EDC-1.5#TRMPBF.pdf
Availability of LT3060EDC-1.5#TRMPBF
QUANTITY
LT3060EDC-1.5#TRMPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060EDC-1.5#TRMPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060EDC-1.5#TRMPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C