Linear LT3060ETS8-1.5#TRPBF
LT3060ETS8-1.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060ETS8-1.5#TRPBF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A TSOT23-8
Datasheet Download
LT3060ETS8-1.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3060ETS8-1.5#TRPBF
QUANTITY
LT3060ETS8-1.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060ETS8-1.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060ETS8-1.5#TRPBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060ETS8-1.5#TRPBF
Related LinksLT3060ETS8, LT3060ETS8-1.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060ETS8-1.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060ETS8-1.5#TRPBF
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 230VAC datasheet.pdf