Linear LT3060ETS8-15#TRPBF
LT3060ETS8-15#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060ETS8-15#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A TSOT23-8
Datasheet Download
LT3060ETS8-15#TRPBF.pdf
Availability of LT3060ETS8-15#TRPBF
QUANTITY
LT3060ETS8-15#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060ETS8-15#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060ETS8-15#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060ETS8-15#TRPBF
Related LinksLT3060ETS, LT3060ETS8-15#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060ETS8-15#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060ETS8-15#TRPBF
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EUROCARD TYPE B datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 690K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 27UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf