Linear LT3060HTS8-15#TRPBF
LT3060HTS8-15#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060HTS8-15#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.1A TSOT23-8
Datasheet Download
LT3060HTS8-15#TRPBF.pdf
Availability of LT3060HTS8-15#TRPBF
QUANTITY
LT3060HTS8-15#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060HTS8-15#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060HTS8-15#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060HTS8-15#TRPBF
Related LinksLT3060HTS, LT3060HTS8-15#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060HTS8-15#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060HTS8-15#TRPBF
MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB datasheet.pdf
ENDPLATE FOR SR35 TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CARD EDGE 36POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
SENS OPTO REFL DRK/LGT WIRED MOD datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf