Linear LT3060ITS8-3.3#TRPBF
LT3060ITS8-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3060ITS8-3.3#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A TSOT23-8
Datasheet Download
LT3060ITS8-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT3060ITS8-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT3060ITS8-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3060ITS8-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3060ITS8-3.3#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)110mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Supplier Device PackageTSOT-23-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3060ITS8-3.3#TRPBF
Related LinksLT3060ITS8, LT3060ITS8-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3060ITS8-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT3060ITS8-3.3#TRPBF
WASHER FLAT 1/4 FIBRE datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
RES 105 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
HAR-MIK P/S 28M-IDC 0,8-0,88 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf