Linear LT3065EMSE-2.5#TRPBF
LT3065EMSE-2.5#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3065EMSE-2.5#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A 12MSOP
Datasheet Download
LT3065EMSE-2.5#TRPBF.pdf
Availability of LT3065EMSE-2.5#TRPBF
QUANTITY
LT3065EMSE-2.5#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3065EMSE-2.5#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3065EMSE-2.5#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3065EMSE-2.5#TRPBF
Related LinksLT3065EMSE, LT3065EMSE-2.5#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3065EMSE-2.5#TRPBF Details Description
Related parts for LT3065EMSE-2.5#TRPBF
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 20MA datasheet.pdf
THERMISTOR NTC .004"DIA 50K OHM datasheet.pdf
CONN RECPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSF LINE MATCHING SMD datasheet.pdf
FLAT PART DEBURRING BONDED BRUSH datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 MULTI 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 50MA 6.5 OHM SMD datasheet.pdf