Linear LT3065IMSE-3.3#TRPBF
LT3065IMSE-3.3#TRPBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3065IMSE-3.3#TRPBF
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.5A 12MSOP
Datasheet Download
LT3065IMSE-3.3#TRPBF.pdf
Availability of LT3065IMSE-3.3#TRPBF
QUANTITY
LT3065IMSE-3.3#TRPBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3065IMSE-3.3#TRPBF
Internal Part NumberEIS-LT3065IMSE-3.3#TRPBF
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 45V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3065IMSE-3.3#TRPBF
Related LinksLT3065IMSE, LT3065IMSE-3.3#TRPBF Datasheet, Linear Distributor
LT3065IMSE-3.3#TRPBF Details Description
Related parts for LT3065IMSE-3.3#TRPBF
CONN SHUNT CLOSED TOP .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DEVELOPMENT PLATFORM VSIP datasheet.pdf
CAP CER 160PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LOW SPEED datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RF CABLE FLEX 086 RA/RA 36" datasheet.pdf
WASHER SHOULDER #4 NYLON datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf