Linear LT3065MPMSE-1.5#PBF
LT3065MPMSE-1.5#PBF picture photo
Mfg. Part Number
LT3065MPMSE-1.5#PBF
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.5A 12MSOP
Datasheet Download
LT3065MPMSE-1.5#PBF.pdf
Availability of LT3065MPMSE-1.5#PBF
QUANTITY
LT3065MPMSE-1.5#PBF Order Process
Ship out your order
Specifications of LT3065MPMSE-1.5#PBF
Internal Part NumberEIS-LT3065MPMSE-1.5#PBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLT306x PNP LDO Family Overview
Standard Package37
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input1.8 V ~ 45 V
Current - Limit (Min)520mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LT3065MPMSE-1.5#PBF
Related LinksLT3065MPM, LT3065MPMSE-1.5#PBF Datasheet, Linear Distributor
LT3065MPMSE-1.5#PBF Details Description
Related parts for LT3065MPMSE-1.5#PBF
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 11 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf